Februárban tovább gyorsult az infláció: a drágulás vett repülőrajtot, nem a gazdaság

Megosztás

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatai szerint februárban 5,6 százalékra emelkedett az infláció Magyarországon, ami enyhe gyorsulást jelent a januári 5,5 százalékhoz képest. Ez a szint utoljára 2023 novemberében volt ilyen magas, és az Európai Unión belül továbbra is a magyar inflációs ráta az egyik legmagasabb.

Az áremelkedés leginkább két területen érzékelhető: a szolgáltatások átlagosan 9,2 százalékkal drágultak az elmúlt egy évben, míg az élelmiszerek ára 7,1 százalékkal emelkedett. Havi összehasonlításban is jelentős a drágulás, januárhoz képest 0,8 százalékkal nőttek a fogyasztói árak.

Az élelmiszerek közül különösen aggasztó a liszt (44,3%), az étolaj (27,5%), a tojás (24,7%) és a tej (22,5%) éves áremelkedése. Januárhoz viszonyítva legnagyobb mértékben az étolaj (5,4%), a kávé (5,2%) és a margarin (4,4%) drágult, miközben a tej 2,6 százalékkal, a sertéshús pedig 0,8 százalékkal lett olcsóbb.

A szolgáltatások szektorában is folytatódik a drágulás, különösen a telefon- és internetdíjak (14,9%), a lakbér (12,2%), valamint a lakáskarbantartás (10,4%) területén. Januárhoz képest februárban a szolgáltatások átlagárai 1,2 százalékkal emelkedtek tovább.

Az alkoholos italok és dohánytermékek ára 5 százalékkal nőtt egy év alatt, míg a háztartási energia átlagosan 0,2 százalékkal lett olcsóbb, elsősorban a tűzifa árának 4,9 százalékos csökkenése miatt. Ugyanakkor a palackos gáz ára jelentősen, 10,1 százalékkal emelkedett.

A februári hideg időjárás következtében többen kerülhettek a kedvezményes rezsitarifák fogyasztási határa fölé, ami szintén hozzájárulhatott az árak emelkedéséhez. A vezetékes gáz 0,1 százalékkal, az áram pedig 0,6 százalékkal drágult.

A kormány korábban már jelezte, hogy “meglepetésinfláció” várható, és Nagy Márton miniszter be is rendelte az üzletláncok vezetőit. A szakértők szerint nem kizárt, hogy a kormány további beavatkozásokat fontolgat, különösen, ha az árak nem kezdenek el mérséklődni. Mind a Magyar Nemzeti Bank, mind Varga Mihály pénzügyminiszter jelezte, hogy rövid és középtávon sem reális opció a kamatcsökkentés a magas infláció miatt.

Közben az államháztartás is komoly kihívásokkal küzd. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) hétfőn közzétett előzetes adatai szerint februárban 1655 milliárd forintos hiánnyal zárt a költségvetés. Ez az összeg, bár kisebb a tavalyi év azonos időszakában mért deficitnél, de az éves pénzforgalmi hiányterv 42 százalékát teszi ki mindössze két hónap után.

Az NGM szerint a kiugróan magas hiány mögött több egyszeri tényező áll. Az ÁFA-visszatérítések természetes szezonalitása miatt a nettó ÁFA-bevételek mindössze 318,5 milliárd forintot tettek ki, ami az éves előirányzat csupán 4 százaléka. A téli hónapok miatt a vártnál többet, 150,9 milliárd forintot fordított az állam a rezsicsökkentés támogatására. Jelentős tétel volt a 13. havi nyugdíj és egyéb ellátások kifizetése is, ami 536 milliárd forintba került.

Különösen megterhelők voltak a kamatkiadások, amelyek február végéig 1038,3 milliárd forintot tettek ki, ami 182,9 milliárd forinttal haladja meg az előző évi azonos időszaki kifizetéseket. Ennek fő oka a Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) sorozatok januári és februári kamatfizetési időpontjai voltak. Csak februárban 652,6 milliárd forint volt a kamatkiadás, amiből körülbelül 370 milliárd forint köthető a lakossági PMÁP-konstrukciókhoz, ami 92 milliárd forinttal több, mint az előző év azonos időszakában.

Kiemelendő még, hogy 2025 február végéig a gyógyító-megelőző ellátásokra 531,5 milliárd forintot költött az állam, ami 145,2 milliárd forinttal haladja meg az előző évi kiadásokat. Az első két hónap után így összesen 1722,8 milliárd forintos deficit halmozódott fel, ami rekordmagasnak számít a korábbi évekhez képest.

Bár ez a 41,8%-os teljesítettség első ránézésre kimagaslónak tűnik, a szakértők szerint némileg árnyalja a képet, hogy ez az arány még mindig kedvezőbb, mint az elmúlt évek hasonló időszakában mért értékek. A bevételek is növekedhetnek az év folyamán, részben az inflációkövető adóemelések hatására.

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek